2. fáza

2. fáza – Diétna

 

Gratulujem! Ak ste sa dostali už sem, to znamená, že najťažšie máte za sebou a už bude len lepšie, režim menej prísny a jedálniček pestrejší - aj keď ovocie a zelenina nám poskytujú toľko rôznorodých chutí, vôní a farieb, že vždy keď sa na ne zahľadím, ďakujem „vyššej moci“ za také úžasné dary! :)

Ideme na diétnu fázu našej očisty. Po 4 - dňovom ovocno - zeleninkovom cykle by malo byť naše telo prvotne odľahčené, črevá, pečeň aj obličky sa radujú a ďakujú Vám za toto rozhodnutie :) Preto ich nesklamte a hlavne ani seba a zotrvajte vo svojej snahe byť čistejší, zdravší, usmiatejší a celkovo fit. Napokon sa môžete tešiť na chutné polievočku a varenú stravu.

Cieľom diétnej fázy je hĺbkovejšia očista tela, precvičenie vytrvalosti a presadenia vlastnej vôle do denného života. Upevňujeme tým nielen zdravie, ale aj ducha, podporujeme a rozvíjame svoje schopnosti. Inými slovami, skúšame sa dostať do rovnováhy - a tom celá táto stránka je.

Diétna fáza trvá 14 dní, takže 2 týždne budeme mať možnosť nastaviť sa na cyklus zdravého stravovania a jarnej detoxikácie.

Všetky základné komponenty z prvej fázy ostávajú, ovocie, zeleninka, bylinkové čaje a šťavy- všetko je povolené. O ich množstve som písala v Radikálnej fáze.

Aké nové nástroje použijeme:

  • budeme jedlo už aj tepelne upravovať (pre milovníkov RAW stravy budú alternatívou smoothies),
  • jedálniček rozšírime napríklad o polievky, tofu, sóju (strukoviny zatiaľ zapájať nebudeme),
  • určíme si druh pohybu, ktorému sa postupne budeme venovať.

Aj v diétnej fáze platí- vytrvalosť je základ úspechu! Predpokladám, že po prvej fáze už na sebe vidíte alebo cítite malú zmenu ;) Po fáze druhej to bude ešte viditeľnejšie, možno nejakú zmenu už zaeviduje aj Vaše okolie.

Ktoré potraviny budeme používať:

  • tekvica, tofu, sója a jej výrobky, kapusta, kel, kaleráb, brokolica, karfiol, cvikla, všetky typy šalátu (napr. listový, ľadový, rímsky, čakanka atď.), uhorka, cukina, baklažán, paprika, paradajky, koreňová zelenina, jedlé huby, všetky druhy ovocia (nie zaváraniny), čerstvé aj sušené bylinky a vňate, zázvor, obilninový alebo špaldový nápoj.

Množstvo a načasovanie jedla, sladenie a zahusťovanie a iné:

Množstvo a načasovanie jedla: Držíme sa časového režimu vypísaného v tabuľke nižšie. Časy, počas ktorých si jedlo dávate, sa skrátili o 1 hodinu na obed a 1 hodinu na večeru, keďže sa chceme v tejto fáze nastaviť na pravidelný režim, ktorý by mal ostať takto nastavený až dokonca očisty. Stále sa riadime tým, že na obed si môžete dať porciu „do sýtosti“ a na večeru tak, aby ste nešli spať s pocitom hladu ale ani prejedenia.

Sacharidy (najmä ovocie a ovocné šťavy) sa snažte prijímať prioritne doobeda, bielkoviny (sóju a sójové produkty) na obed, na večeru už len zeleninu, zeleninové šťavy a zeleninové polievky. V prípade skutočne nutkavého pocitu, že si musíte doplniť sladké, dajte si kávovú lyžičku medu. Na raňajky sa budeme snažiť naučiť sa jesť ovocnú misu zloženú z 3 druhov ovocia, snažte sa meniť druhy ovocia, aby ste zachovali pestrosť a rôznorodosť vitamínov a minerálov. Zároveň si tak doplníme zásobu a množstvo sacharidov. Snažte sa vyberať najmä sezónne a zrelé ovocie, ja uvádzam príklady rôzneho sezónneho ovocia tak, aby sa dal detoxikačný program použiť počas celého roka. Ovocie si prispôsobte danej sezóne, v ktorej sa pri očiste nachádzate.

Platí, že tuk ani v tejto fáze nepoužívame a to ani pri príprave jedál.

Ak by ste mali medzi jedlami pocit hladu, môžete si pripraviť teplý obilninový alebo špaldový nápoj. Zasýti Vás a navyše dopraje žalúdku teplé potešenie s prekrvením, budete mať príjemný pocit. Ak nie ste milovníkom takýchto nápojov bez mlieka (mlieko a mliečne výrobky stále vynechávame), môžete si pridať malé množstvo sójového mlieka.

Naučte sa kombinovať (ja tomu hovorím) „zeleninu so zeleninou“:) Chutným jedlom môže byť napríklad aj hustá paradajková polievka s nastrúhanou alebo najemno nakrájanou reďkovkou. Uvidíte, že tieto jedlá Vám poskytnú pocit plnosti a pritom sú očistné, zdravé a pomáhajú aj redukcii hmotnosti.

Čaje a šťavy: Pre tieto tekutiny v Diétnej fáze platí nasledovné. Čaje pre detoxikáciu pite v rovnakom režime ako v prvej fáze, môžete striedať bylinky tieto bylinky- ostropestrec lekársky, púpava, žihľava atď. (uvedené sú nižšie v texte aj s účinkami). Pre detoxikáciu ich pite v silnejších výluhoch, „od smädu“ vo veľmi slabých, ako  bolo uvedené v prvej fáze. Šťavy v diétnej fáze nemožno piť „pomedzi“ ostatné jedlá. Treba ich vnímať ako porciu jedla, preto ak sa rozhodnete zaradiť do svojho jedálnička 1 l šťavy, môžete ňou nahradiť raňajky alebo večeru. Obed si nechajte ako najväčšie a hlavné jedlo dňa. Šťavy môžete piť „od smädu“ zriedené s veľkým množstvom vody, mali by slúžiť skôr len na ochutenie vody. Ovocie môžete alternovať ovocnou šťavou a zeleninu zeleninovou.

Sladenie: Ak už „musíte“, skúste použiť stéviu (dostupná v bio obchodíkoch alebo už aj v potravinách). Keby predsa len cukor, potom aspoň hnedý nerafinovaný, ale..keď sa už chcete očistiť, skúste bez neho, fakt sa to dá, veď ovocie je povolené a obsahuje skutočne dosť sacharidov.

Zahusťovanie: Použite zeleninu (cukina, brokolica, karfiol, zeler, mrkva, petržlen).

Voda s citrónom: Nemá priamo redukčný efekt, ale je vhodná pre pravidelné dopĺňanie vitamínu C, navyše je to ďalší príjem tekutiny. Podľa mojej skúsenosti je na hladný a ranný neprebudený žalúdok dosť agresívna (niektoré diétne programy ju odporúčajú hneď po prebudení). Skúste si dať preto radšej 3 dcl vody s citrónovou šťavou pred 15- 20 minút obedom.

Pitný režim: Veľa piť je základné pravidlo. Cca 3 litre tekutín denne, pričom šťavy, silné výluhy čaju a obilninový nápoj sa nerátajú.

Kombinácie jedál: Jedlá môžete meniť tak, že vymeníte večere navzájom alebo obedy navzájom. Nemožno však medzi sebou zamieňať obed s večerou. Ak z niektorého z jedál pripravíte viac, môžete si ho dať aj 2-3 dni po sebe, resp. jedlá striedať každý druhý deň.

Príprava jedla: Jedlo pripravujeme bez akéhokoľvek tuku len grilovaním, varením alebo dusením na vode, preto si dajte záležať na dochutení soľou a bylinkami. V mnohých prípadoch si pripravujeme jedlo surové, nakrájané a ochutené. Ak pracujete a viete, že počas pracovných dní nebudete mať možnosť si jedlo nachystať, vyhraďte si jeden deň v týždni (časť dňa), kedy si nachystáte jedlá vopred a uskladníte ich v chladničke. Počas týždňa je napríklad varená brokolica, karfiol, kaleráb atď. Môžete ich uvariť naraz v jednom hrnci spolu so soľou, vybrať z vody a rozdeliť, každý druh zeleniny ochutiť inak. Ak píšem „krémová polievka“, potom tým myslím vývar uvedenej zeleniny, v ktorom vymixujete zeleninu mixérom, čím dostane skutočne hustú zeleninovú hmotu (o smotane, mlieku, zemiakoch a múke nie je reč!!). Pre chuť si zo zeleniny nechajte niekoľko kúskov celých, ktoré si po ich vymixovaní vložíte naspäť do polievky. V prípade paradajkovej polievky použite kvalitný pretlak alebo paradajky, kečup v žiadnom prípade (je plný umelých sladidiel a chemických zmesí).  Recepty na konkrétne jedlá uvediem v časti recepty v dohľadnom čase.

Pohyb: V diétnej fáze zaraďte nejaký pravidelný druh pohybu, ktorý Vám najviac vyhovuje. Môže to byť napríklad denne 15 minút jóga, pilates, beh, tanec, posilňovanie atď. Niečo, čo Vás baví a viete, že ste to dokážete dodržať. Alebo napríklad 60 minút pohybu 3x do týždňa. Ak ste už nejaký druh pohybu vo svojom programe mali, potom pridajte ešte cca 60 minút pohybu do týždňa. Ide o to, aby ste zvýšili výdaj energie oproti doterajšiemu stavu (predpokladá to ale fakt, že nie ste vrcholovými športovcami, resp. že nemáte vážne zdravotné problémy). Neustále platí, že všetko prispôsobíte a  robíte v rámci svojich zdravotných možností, ktoré Vy poznáte najlepšie.

Uvádzam vzorový jedálniček pre Diétnu fázu:

Deň

Raňajky     7,00- 9,00

Obed     12,00-14,00

Večera      16,00 - 18,00

1.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (banán, kiwi, jablko) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

 

Diétne ratatouille (dusená a koreninami + bylinami ochutená zelenina- cukina, baklažán a hrubostenná paprika na vode)

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Reďkvičkový šalát s paradajkami a bazalkou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

 

2.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

Ovocná misa 3 druhy ovocia (pomaranč, mango, jablko) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

Tekvicový krém Hokkaido s tekvičnými semienkami

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ľadový šalát s uhorkou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

 

3. deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (jahody, ananás, broskyne) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Grilované tofu (alebo opečené nasucho) s dusenými šampiňónmi a baklažánom

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ochutený varený karfiol s petržlenom

 

0,5 l zeleninovej šťavy

 

4.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (mandarínky, banán, kiwi) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Polievka s varenou kapustou a rajčinovým pretlakom

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

3 druhy papriky (červená, žltá, zelená) nakrájané a ochutené s čerstvou petržlenovou vňaťou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

5.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (marhule, červený melón, čerešne) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Brokolicová krémová polievka s kúskami brokolice (zahustená vymixovanou uvarenou brokolicou)

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Čínska kapusta nakrájaná na rezance s paradajkami

 

0,5 l zeleninovej šťavy

6. deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (slivky, jablká, moruše/maliny/ríbezle) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Dusené šampiňóny na bylinkách s vareným petržlenom

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ochutený varený kaleráb

 

0,5 l zeleninovej šťavy

7.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (egreše, hrozno, hrušky) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Paradajková polievka s grilovaným tofu

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Šalátový mix (ľadový, listový a rímsky šalát) s nastrúhanou uhorkou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

8.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (žltý melón, slivky, višne) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

 

Sójové mäso na kari s  mrkvou dusenou na vode

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Paradajkovo- paprikový šalát

 

0,5 l zeleninovej šťavy

9. deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (banán, pomaranč, mango) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Varená cvikla s dusenou cukinou

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ochutená varená brokolica

 

0,5 l zeleninovej šťavy

10.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (jablká, jahody, ananás) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Kelová krémová polievka s kúskami vereného kelu

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Reďkvičkovo- paradajkový šalát

 

0,5 l zeleninovej šťavy

 

11.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (hrušky, marhule, broskyne) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Krémová zeleninová polievka z koreňovej zeleniny a zázvoru s kúskami varenej zeleniny a opečenými kockami tofu

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Varený karfiol s rascou čerstvou petržlenovou vňaťou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

12. deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (čerešne, jablká, hrozno) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Pečený baklažán plnený dusenou zeleninou (paprika, paradajka, cukina, brokolica)

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Dusená ochutená cukina s kúskami čerstvej reďkovky

 

0,5 l zeleninovej šťavy

 

13.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (pomaranč, banán, mango) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

„Kockový“ zeleninový vývar z koreňovej zeleniny a cvikly, plná varenej zeleniny

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Hubovo- uhorkový šalát

 

0,5 l zeleninovej šťavy

14.deň

Zelený/bylinkový čaj (silný výluh)

 

Ovocná misa 3 druhy ovocia (marhule, ríbezle, hrušky) posypané škoricou alebo čerstvou vanilkou.

 

Tekvicový „prívar“ s kúskami grilovanej zeleniny (paprika, cukina, paradajky)

 

0,5 l ovocnej šťavy

Bylinkový čaj (silný výluh)

 

Varená ochutená koreňová zelenina s čerstvou mätou a bazalkou

 

0,5 l zeleninovej šťavy

Základné informácie o bylinkách pre jarnú očistu:

Žihľava(Urticadioica) – je najznámejšou bylinou pre jarné očisty. Má vysoký obsah vitamínu C, stimuluje krvný obeh, podporuje tvorbu červených krviniek, znižuje hladinu cukru v krvi a taktiež priaznivo pôsobí na kvalitu vlasov. Okrem toho pomáha pri nechutenstve, podporuje a zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav, zvyšuje peristaltiku čriev (teda priaznivo ovplyvňuje vyprázdňovanie stolice a pomáha pri problémoch s črevami). Taktiež čistí pečeň a lieči žlčník.

Púpava lekárska(Taxacumofficinale) - obsahuje významné množstvo vitamínu C a minerálnych látok, predovšetkým mangán a draslík.

Breza(Betulapendula) - ako liečivo je breza jedna z najlepších močopudných rastlín, ktoré poznáme. Zvyšuje vylučovanie moču bez toho, aby dráždila obličky, a práve tým pomáha telo prečisťovať. Okrem iného zvyšuje aj obranyschopnosť organizmu.

Lucerna(Medicagosativa) - listy a nadzemné časti rastlinky Lucerny obsahujú veľké množstvo betakaroténu, vitamínov B, C, D, E a K, minerálnych látok, draslíka, železa, vápnika a fosforu. Za silnými a liečivými účinkami Lucerny stojí vysoký obsah chlorofylu. Alternatívna medicína ju okrem iného uctieva ako bylinu proti starnutiu.

Podbeľ(Tussilagofarfara) - pôsobí ako prostriedok k uvoľňovaniu hlienov, je močopudný, má protizápalové účinky a uľahčuje odkašliavanie. A čo je najdôležitejšie - prečisťuje krv.

Praslička, vŕbovka, plavúňefektívne prečisťuje obličky a napomáha k lepšej látkovej výmene.

Zelený čaj(Camelliasinensis) - listy zeleného čaju pôsobia ako spaľovač tukov a tým napomáhajú redukcii hmotnosti. Obsahuje polyfenoly, ktoré sú antioxidantom a tiež kofeín, ktorý má stimulačný efekt na centrálny nervový systém, posilňuje koncentráciu a duševnú výkonnosť, pôsobí močopudne a rozkladá tuky vo vnútri tukových buniek. Zelený čaj tiež chráni cievy a pôsobí protizápalovo, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, bráni vstrebávaniu uhľohydrátov a tukov z potravy a tým znižuje celkový energetický príjem.